Pompa ciepła ile to kosztuje i czy się opłaca?
Choć to jedno z najoszczędniejszych w eksploatacji źródeł uzyskania ciepłej wody i ogrzewania, to wciąż wątpliwości budzi konieczność poniesienia sporych kosztów na start. Czy są one naprawdę aż tak wysokie i czy finalnie instalacja pompy ciepła się opłaca?
Ile kosztuje pompa ciepła?
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, nie jest to elitarne rozwiązanie i coraz więcej firm zajmuje się instalacją takich urządzeń, więc ich cena spada, przez co coraz więcej inwestorów zastanawia się nad takim źródłem ciepła do swojego domu. Kwestie finansowe to jedno, ale dodatkowym atutem jest fakt, że urządzenia te przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do powietrza. Powietrze w Polsce, szczególnie w okresie zimowym, jest bardzo złej jakości, a czołowe miejsca, które zajmujemy w rankingach nie są powodem do chluby. W Krakowie w 2019 roku wprowadzono całkowity zakaz palenia w kominkach i kotłach zarówno węglem, jak i drewnem. W tym samym kierunku podążają inne duże miasta jak np. Warszawa, w której data wprowadzenia zakazu palenia węglem została wyznaczona na 2024 rok.
Pompa ciepła jest szczególnie efektywnym rozwiązaniem, gdy połączymy ją z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu zmniejszymy zanieczyszczenie środowiska, uniezależnimy się od zewnętrznych dostawców energii oraz uzyskamy dom o niskich kosztach utrzymania.
Ciężko jest podać jednoznaczną cenę jaką poniesie inwestor w przypadku instalacji pompy ciepła, gdyż zależna jest ona od wielu czynników jak rodzaj urządzenia, rodzaj instalacji, ale także bardziej indywidualnych jak warunki glebowe oraz miejsce montażu. Przedział cenowy wacha się pomiędzy 35000 a 60000 zł. Ogólnym wyznacznikiem może być jednak długość zwrotu z inwestycji, która w przypadku pompy ciepła wynosi około 7 lat. Jeśli jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła Warszawa to miasto, w którym znajdziesz szeroki wybór specjalistycznych firm.
Pompa ciepła – czy warto?
Pompa ciepła to komfortowe rozwiązanie, które daje nam ciepły budynek bez konieczności obsługi. Cały proces odbywa się automatycznie, jak w przypadku kotła gazowego. Sprawdza się zarówno w przypadku standardowych kaloryferów jak i ogrzewania podłogowego. Może służyć także do podgrzania ciepłej wody, a jeżeli odpowiednio dobierzemy urządzenie do potrzeb budynku otrzymamy komfortowe rozwiązanie, które nie dość, że będzie pożyteczne dla środowiska, to pozwoli nam zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach. Pompa ciepła to korzystne rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy myślimy o niej na etapie projektowania budynku, ale także w przypadku już istniejących nieruchomości spełni ona swoje zadanie, jedynie czas zwrotu z inwestycji będzie nieco dłuższy.