Przygotuj się do zimy. Czy warto mieć w garażu sól drogową?

Zima zawsze zaskakuje drogowców, ale Ciebie nie musi! Wystarczy, że kupisz sól drogową do posypania ulic i chodników, a bez problemu będziesz poruszał się w zimowej aurze. Czym jest sól zimowa? Czy jest ona taka sama, jak ta używana w kuchni? Oto kilka najważniejszych informacji o soli drogowej.

Sól drogowa to w 90 % zwykła sól kuchenna. Pozostałe składniki jednak nie nadają się do spożycia i sprawiają, że mieszanka ta jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu.

Skład soli drogowej

W składzie soli przemysłowej, która wysypywana jest na drogi i chodniki, znajdują się:

  • chlorek sody (NaCl) – jego ilość może się wahać. Standardowo wypełnia 96% soli szarej i o jeden procent więcej soli białej. Jest więc podstawową substancją w tej mieszance, a do tego najbardziej szkodliwą dla środowiska. Powoduje korozję metalowych elementów, ale też niszczenie butów czy trawników
  • substancje nierozpuszczalne w wodzie – do 8 % produktu
  • woda – to maksymalnie 3% mieszanki
  • żelazocyjanek potasowy k4 [Fe(CN)6] – pełni funkcję przeciwzbrylającą. Jej zawartość to około 20 mg/kg.

Przechowywanie soli drogowej

Niezwykle ważny jest sposób magazynowania soli drogowej. Podstawowym warunkiem jest suchość pomieszczeń magazynowych, dzięki czemu będzie zachowywała swoje parametry. Prawidłowo składowana sól drogowa jest sucha, bezzapachowa oraz sypka.

Z uwagi na to, że sól drogowa używana jest w znacznych ilościach, najczęściej magazynuje się ją luzem, a przewozi za pomocą specjalnie przystosowanych samochodów i kontenerów. Bez problemu można też kupić sól w workach. Tak zapakowana idealnie sprawdzi się u właścicieli domów jednorodzinnych do posypywania podjazdu czy chodnika.

Jak stosować sól drogową?

Aplikacja soli drogowej polega na jej rozsypaniu po śliskiej powierzchni. Zawarte w niej substancje rozpuszczą śnieg i lód, dzięki czemu bez problemu można będzie poruszać się po ulicach i chodnikach.

Drogowcy zawsze jednak podkreślają jedną zasadę związaną ze stosowaniem soli – jak najmniej. Dlaczego? Jak wspominaliśmy, sól drogowa powoduje korozję, ale też ma negatywne działanie na otoczenie. Piesi widzą jej skutki na swoich butach. Drogowcy zaś zauważają przyspieszenie procesów niszczenia elementów betonowych, m.in. krawężników czy płyt chodnikowych. Stosowanie soli negatywnie odbija się też na przyrodzie. Wygoda człowieka nie może więc zbytnio ingerować w środowisko.

Zamienniki soli drogowej

Co roku na całym świecie szukane są alternatywy dla soli drogowej, które miałyby mniejsze oddziaływanie na środowisko. W stanie Wisconsin w USA stosuje się solankę serową, w innych – melasę. W Kanadzie sięgnięto po granulki z skały wulkanicznej. W naszym kraju używa się popiołu czy fusów z kawy. Takiej akcji nie da się jednak przeprowadzić na masową skalę i wciąż to sól drogowa pozostaje najskuteczniejszym środkiem na walkę z oblodzeniem dróg i chodników. Warto też mieć worek soli drogowej w garażu. Znacznie ułatwi ona zimowe obowiązki.