Rezystory rozruchowe i co jeszcze
Elementy osprzętu stosowane w przemyśle to często specjalistyczne urządzenia, które muszą cechować się wysoką wytrzymałością na trudne warunki pracy oraz warunki atmosferyczne. Dlatego ważne jest dbanie prawidłowe działanie każdego z podzespołów oraz stała modernizacja posiadanego sprzętu. Zmiana jednej części pozwala często na unowocześnienie pracy oraz późniejszą oszczędność w codziennej eksploatacji.
Silniki dźwignicowe
To główny element, który odpowiada za pracę dźwignicy. Ważny jest odpowiedni jego dobór. Aby całość działała poprawnie należy dobrać odpowiednie parametry do danego rodzaju maszyny. Dostępne są dwa rodzaje silników: pierścieniowe oraz samohamowne.
Rezystory rozruchowe
Rezystory rozruchowe to elementy, które stosowane są w celu zniwelowania przyspieszenia. Ochraniają one maszynę przed zbyt dużą mocą podczas rozruchu. Odpowiednio dobrane potrafią znacznie wydłużyć żywotność mechanizmów napędu oraz samego silnika.
Zwalniaki hydrauliczne
To element hamulców, który zapewnia im prawidłową pracę. Jego działanie polega na wysuwaniu tłoka z odpowiednią mocą. To niewielki element układu, który ma jednak ogromny wpływ na niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania całego sprzętu. Narażony jest on na niekorzystne działanie spowodowane obciążeniami mechanicznymi oraz intensywnym użytkowaniem. Dlatego został wykonany z trwałych materiałów, aby zapewniać bezawaryjną pracę całego układu.
Wyłączniki krańcowe
To element zabezpieczający. Stosowany jest w suwnicy, gdzie pełni bardzo ważną rolę – odpowiedzialny jest za bezpieczne funkcjonowanie sprzętu. To swojego rodzaju wyłącznik, który pilnuje strefy końcowej. Wyróżnia się dwa rodzaje wyłączników krańcowych: mechaniczne oraz elektromechaniczne. Pierwsze wyłączają obwody silnika bezpośrednio, drugie pośrednio, wykorzystując do tego wyłączniki krańcowe umieszczone w obwodach sterowniczych. Istnieje także podział, który wyróżnia wyłączniki krańcowe wrzecionowe i dźwigniowe. Tutaj różni je rodzaj napędu. Wrzecionowe napędzane są przy pomocy przekładni zębatej lub łańcuchowej, dźwigniowe – uruchamiane za pomocą dźwigni.
Sprzęgła zębate
To kolejny element, który ma wpływ na prawidłowe działanie serca maszyny przemysłowej – silnika. Sprzęgło zębate pozwala na przenoszenie momentu obrotowego i zapewnienie płynnej pracy silnikowi. Są wytrzymałe, odporne na korozję oraz ciężkie warunki pracy. To komponenty długowieczne, dlatego można je montować nawet w miejscach o utrudnionym dostępie. Swoją wytrzymałość zyskały dzięki wykonaniu z mocnej stali.