Rolki do peleciarki – pelety do pieców
Niektóre młyny peletowe produkują pelety drzewne do pieców peletowych. Znane również jako prasy do peletek, młyny do peletek to prasy maszynowe, które służą do wytwarzania peletek z pewnego rodzaju sproszkowanego materiału. Maszyny tego typu są powszechne w przygotowywaniu pasz dla zwierząt gospodarskich, a także w tworzeniu szerokiej gamy artykułów gospodarstwa domowego. Istnieje kilka różnych typowych konfiguracji granulatora, różniących się rozmiarem, konstrukcją i sposobem działania.
Rodzaje urządzeń
Jedna kategoria młynów peletowych Peletto jest znana jako wielkoskalowy młyn lub prasa. Młyny tego typu są często wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt lub produkcji pelletu drzewnego do wykorzystania w piecach. W tej klasie stosuje się młyny pierścieniowe i młyny płaskie, aby uzyskać pożądany rozmiar peletów. Płaski młyn matrycowy wykorzystuje matrycę, która odbiera proszek w górnej części urządzenia, gdzie jest mocno dociskany za pomocą wałka. Gdy wałek przesuwa się po proszku, jest ściskany i przeciskany przez szczeliny w korpusie matrycy. Noże służą do przycinania skompresowanego proszku w granulki, gdy wychodzi on ze szczelin.
Peleciarka z matrycą pierścieniową jest wyposażona w promieniowe szczeliny wzdłuż powierzchni matrycy. Proszek podawany jest do urządzenia, a rozprowadzacze wygładzają go do mniej więcej równej warstwy. Co najmniej dwie rolki ściskają substancję, przepychając proszek przez promieniowe szczeliny. Podobnie jak w przypadku młyna płaskiego, noże tną pelety, gdy wychodzą ze szczelin.
Wytwarzanie granulatu
W przypadku młynów na małą skalę najbardziej popularnym typem jest młyn ślimakowy. Proszek umieszczany jest w wyprofilowanej kieszeni, a następnie prasowany za pomocą prasy śrubowej. Prasa śrubowa może być obsługiwana ręcznie lub sterowana za pomocą przystawek hydraulicznych, które pomagają kontrolować nacisk wywierany na proszek.
W przypadku wszystkich konstrukcji młynów do peletek ciepło może być wykorzystywane jako część procesu kompresji, co pozwala na uzyskanie pożądanej tekstury przez peletki. Często stosuje się jakąś metodę schładzania peletek natychmiast po cięciu, co ułatwia zachowanie przez peletki właściwego kształtu. W zależności od rodzaju wytwarzanego produktu, niedawno zmielony granulat może zostać poddany natryskowi lub szybkiej kąpieli, która pomaga uszczelnić powierzchnię produktu, pozwalając mu na zachowanie kształtu, tekstury i świeżości przez znaczny czas.