Trawniki w rolce – charakterystyka, sposób sadzenia

Zabierając się za wykończenie naszego ogrodu, jedną z najważniejszych kwestii niewątpliwie jest trawa. Istnieje wiele sposobów, by w swoim przydomowym ogródku bądź na działce posadzić piękny trawnik, który będzie cieszył oczy i zachwycał przybywających do nas gości. Niektóre osoby wolą klasyczne rozwiązanie, które opiera się na sianiu trawy z nasion i odpowiednim o nią dbaniu. O wiele łatwiejszym, choć oczywiście równocześnie droższym rozwiązaniem, jest kupienie trawników w rolce. Jak to dokładnie wygląda, na jakiej zasadzie działa, a także ile to kosztuje. Jednym słowem – czy warto jest kupować trawniki w rolce?

Trawniki w rolce – na czym to polega?

Trawniki w rolce, jak sama nazwa wskazuje, to uprzednio przygotowane bele z płatami trawy, które po rozłożeniu obok siebie dają nam tak naprawdę gotowy trawnik. Płynnie więc przechodzimy do pierwszej zalety trawników w rolce – daję one natychmiastowy efekt, co nie oznacza jednak, że można wtedy już bez problemu przestać o nasz nowy trawnik dbać. Nie jest to bynajmniej bowiem sztuczna trawa, która poradzi sobie zarówno z, jak i bez naszej ingerencji. Dodatkowo przez kilka tygodni powinniśmy naprawdę mocno uważać z jego używaniem – trawnik musi bowiem wrosnąć odpowiednio w ziemię i przez ten czas nie powinniśmy go kosić ani po nim chodzić, by dać mu spokojnie pracować z glebą, by związać się z nią.

Trawnik w rolce jest również naprawdę banalny w swoim montażu. Tak naprawdę musimy wyłącznie wyłożyć kolejne rolki na odpowiednio przygotowane wcześniej miejsce, odpowiednio docisnąć i dobrze rozłożyć kolejne rolki względem siebie. Jeżeli wszystko wykonamy zgodnie z zaleceniami producenta, będziemy mogli przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy cieszyć się z naszego nowego, pięknego trawnika!

Trawnik w rolce – czy jest on opłacalny cenowo?

Coś co jest łatwiejsze, nie zawsze oznacza też bycie tańszym. Niewątpliwie tak właśnie jest z trawnikiem w rolce. Choć w przypadku normalnej techniki siewu musimy włożyć w cały proces o wiele więcej pracy i wysiłku, ostatecznie pod kątem finansowym prawdopodobnie wyjdziemy na plus. Cóż, nie bez powodu mówią, że czas to pieniądz – jeżeli chcemy zaoszczędzić pierwszą rzecz, musimy się trochę wykosztować.

Ile więc może kosztować trawnik w rolce? Wszystko zależy od jakości trawy, jej gatunku oraz rodzaju. Przyjmuje się jednak, że za jeden metr kwadratowy trawnika w role przyjdzie nam zapłacić około 12-16 złotych. Przyjmując, że dla przykładu chcemy położyć 100 lub 150 metrów kwadratowych trawnika, jest to całkiem spora cena.