Nagrobek granitowy – jak się go wykonuje oraz ile kosztuje?

Choć żaden z nas nie chciałby przechodzić przez taką sytuację w naszym życiu, prawdopodobnie będziemy musieli prędzej czy później zająć się pogrzebem jakiejś bliskiej nam osoby. Bez wątpienia będziemy dążyli do tego, aby grób wyglądał najlepiej jak się da – wszystko po to, by dobrze upamiętnić naszego bliskiego. Jedną z najważniejszych, ale równocześnie najkosztowniejszych rzeczy, jest niewątpliwie nagrobek. Często wykorzystywanym materiałem jest tutaj granit – wytrzymały, dobrze wyglądający nagrobek z tego budulca z pewnością będzie świetnym pomnikiem dla zmarłego. Jak jednak wykonuje się nagrobki granitowe oraz ile może on nas hipotetycznie kosztować?

Jak wykonuje się nagrobek granitowy?

Choć trudno przy takich tematach mówić o kwestiach ekonomicznych i pragmatycznych, przy planowaniu pogrzebu oraz stawianiu grobu niestety trzeba pomyśleć również i o tym aspekcie. Sama ceremonia, miejsce na cmentarzu oraz sam grób nie są bowiem najtańszymi rzeczami i choć możemy nie zgadzać się z kosztami, jakie niesie za sobą pochówek bliskiej nam osoby, musimy niestety je ponieść – czy tego chcemy, czy nie.

By jednak rozluźnić trochę atmosferę, zajmijmy się najpierw samym procesem tworzenia nagrobka z granitu. Wszystko zaczyna się od bloczku granitu, który jest następnie przycinany na odpowiedni wymiar. Do tego zadania musi przystąpić osoba wykwalifikowana, gdyż wykonanie takiego wyrobu, jak nagrobek granitowy to nie tylko dość trudne zadanie pod kątem fizycznym, jak i technicznym. Wymagana jest tutaj duża precyzja oraz odpowiednie dobranie proporcji.

Po nadaniu bloczkowi odpowiednich wymiarów, przystępuje się do wycinania odpowiedniego, zamówionego wcześniej kształtu, a także dodaniu odpowiednich ozdób. Poza tym gotowy nagrobek musi być od razy przystosowany do montażu na grobie, a więc musi zawierać odpowiednie otworzy, na których będziemy go w stanie zamocować. Na koniec wykuwa się lub graweruje odpowiednie napisy. Podstawowo oczywiście znajdą się sam imię i nazwisko, data urodzenia oraz śmierci, lecz być może rodzina będzie chciała zawrzeć na nagrobku jakiś napis powiązany z wiarą bądź sama osoba, która zmarła chciała, by na jej grobie znalazł się jakiś szczególny napis upamiętniający ją.

Ile kosztuje nagrobek granitowy?

Jakkolwiek patetycznie to nie zabrzmi, wykonanie dobrej jakości nagrobka granitowego jest swoistym dziełem sztuki. Z tego też względu nie jest to wyrób najtańszy, zarówno ze względu na materiał, jak i na robociznę osoby tworzącej taki nagrobek. Za taki wyrób zakłady trudniące się w nagrobkach liczą sobie kilka tysięcy złotych.