Samochody hybrydowe w kieleckim salonie samochodowym
Samochody hybrydowe zostały wynalezione przez Jacoba Lohnera i Ferdinanda Porsche w 1900 roku. Łączą silniki elektryczne z tradycyjnym silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym. I to właśnie ta mieszanka silników odróżnia hybrydy od samochodów elektrycznych. Oznacza ona również o wiele mniejsze zużycie paliwa. Samochody hybrydowe uważane za najbardziej przyjazne dla środowiska idealnie wpasują się do miejskiego życia.
Niezaprzeczalnie można zauważyć, że sprzedaż samochodów hybrydowych kwitnie, a państwa skandynawskie stanowią jedne z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów niskoemisyjnych. Również na gruncie polskim, samochody hybrydowe zyskują coraz większe uznanie. Coraz częściej napotkać można nowe salony samochodowe – Kielce to miejsce gdzie możemy kupić samochód hybrydowy: https://promot.volvocars-partner.pl/
Czym zatem samochód hybrydowy jest?
Samochód hybrydowy wykorzystuje jako źródło zasilania zarówno tradycyjny silnik benzynowy, jak i silnik elektryczny. Najprostsza definicja samochodu hybrydowego jest taka, że jest to skrzyżowanie samochodu benzynowego lub wysokoprężnego z samochodem elektrycznym. Ale nie są uważane za samochody elektryczne, ponieważ mają również silnik benzynowy. Samochody hybrydowe stały się popularne, ponieważ zużywają mniej benzyny niż samochody standardowe, co czyni je tańszymi w eksploatacji i lepszymi dla środowiska. A pamiętać trzeba jak ważna i kluczowa w rozwoju nowych technologii stała się w chwili obecnej pro ekologia.
W kwestii połączenia silników hybrydowych i silników Diesla rzecz wydaje się oczywista. Jak wiadomo silniki te są bardziej oszczędne niż benzynowe, więc teoretycznie powinny być bardzo wydajnymi hybrydami. Ale w rzeczywistości istnieje tak naprawdę niewiele hybryd z silnikiem Diesla, ponieważ łączenie silników wysokoprężnych z silnikami elektrycznymi okazało się skomplikowane i kosztowne, kompensując znaczną część oszczędności paliwa. A nie na tym ma polegać innowacyjność i zrównoważone zużycie energii.
Początki powstania samochodów hybrydowych
Historia samochodu hybrydowego jest znacznie dłuższa niż mogłoby się wydawać – po raz pierwszy wynaleziono go w Austrii w 1900 roku! Był to pomysł wiedeńskiego konstruktora autokarów Jacoba Lohnera, który nie lubił głośnych, śmierdzących pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Zatrudnił młodego inżyniera Ferdynanda Porsche do opracowania rozwiązania elektrycznego. Porsche wynalazło elektryczny silnik piasty koła, który faktycznie mieści się w czterech kołach. Ale obaj mężczyźni chcieli większego zasięgu i mocy dla swojego samochodu, więc Porsche dodało silnik spalinowy z generatorem do zasilania akumulatora. I tak narodził się samochód hybrydowy. Lohner-Porsche Elektromobil został po raz pierwszy pokazany publiczności na wystawie w Paryżu w 1900 roku. Niestety nie był zbyt popularny, a Porsche założył zamiast tego tytułową firmę produkującą super samochody. Prawie sto lat później Toyota wynalazła swoją słynną hybrydę Prius, która była pierwszym na świecie produkowanym samochodem hybrydowym. Ukazał się w Japonii w 1997 roku, a na całym świecie w 2001 roku.
Czy samochód hybrydowy faktycznie oszczędza pieniądze?
Pytanie o to czy warto kupić hybrydę zadaje sobie wielu kierowców. Sam samochód kosztuje początkowo więcej w przeciwieństwie do pojazdów z silnikiem Diesla czy benzynowym. Wyraźna różnica przemawiająca za hybrydą jest natomiast widoczna w momencie, gdy sumuje się koszty eksploatacji. Duża oszczędność dotyczy kosztów bieżących, takich jak paliwo i podatek samochodowy. Ale kwota, którą zaoszczędzisz, zależy od rodzaju jazdy, którą prowadzisz. Hybrydy są najbardziej oszczędne w jeździe po mieście, z mniejszymi prędkościami i dużą ilością zatrzymywania się w ruchu ulicznym. Ale jeśli jeździsz głównie po autostradach, hybryda może nie zaoszczędzić tak bardzo na kosztach paliwa. Niepodważalnym dowodem jest natomiast pozytywny i w pełni sprzyjający wpływ na ekosystem.