Bezobsługowe piece na pellet
Przed rozpoczęciem budowy domu powinno się przemyśleć wybór rodzaju ogrzewania. Dom można ogrzać zarówno za pomocą prądu i gazu, jak i przy użyciu paliw stałych. W przypadku tych drugich przez lata dominował węgiel. Rosnąca świadomość na temat smogu i szkodliwości spalania paliw kopalnych sprawia jednak, że coraz więcej osób szuka dla nich alternatywy. Z tego powodu w wielu nowych domach montuje się piece na pellet.
Piec na pellet a ekologia
Piece na pellet są przyjaźniejsze dla środowiska niż kotły na węgiel lub inne paliwa stałe. Pellet powstaje z trocin i resztek słomy sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Zbite kawałki pozbawione wody są wysokokaloryczne, dlatego ich spalanie wytwarza dużo ciepła. Ilość spalonego pelletu jest zatem niewielka, nawet gdy ogrzewa się duży dom w czasie mrozów. Ograniczenie ilości zużywanego opału i jego dokładne spalanie sprawia, że zmniejsza się ilość wydzielanego dymu. Powietrze jest czystsze, co przekłada się na polepszenie zdrowia domowników i spowolnienie niekorzystnych zmian klimatycznych.
Bezobsługowe piece z podajnikiem
Kotły grzewcze na pellet są wyposażone w podajnik, dzięki któremu użytkownik dosypuje opał raz na kilka dni lub rzadziej. Piec automatycznie pobiera pellet i dostosowuje jego ilość do temperatury ustawionej przez użytkownika. Jeśli grzejniki osiągają pożądaną temperaturę, kocioł zmniejsza ciąg powietrza i spowalnia spalanie, natomiast gdy temperatura jest za niska, piec automatycznie spala więcej opału. Dzięki temu użytkownik nie musi robić nic więcej poza dosypaniem pelletu raz na parę dni i wyniesieniem niewielkich ilości popiołu. Pozostałe czynności bezobsługowo wykonuje piec.
Niskie koszty ogrzewania domu
Ogrzewanie domu pelletem ogranicza wydatki związane z zakupem opału. Pellet jest wysokokaloryczny, a jego spalanie dokładne. Kilkadziesiąt kilogramów paliwa wystarcza do wytwarzania większych ilości ciepła niż taka sama ilość węgla, miału lub ekogroszku. Silnie sprasowany, ekologiczny pellet jest pod tym względem lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe.
Najwięcej na ogrzewaniu pelletem zaoszczędzą osoby, które zdecydują się na dodatkowe ocieplenie budynku i stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dzięki ograniczeniu strat ciepła temperatura w domu jest wysoka, nawet gdy na zewnątrz panują mrozy i silny wiatr. Oszczędnościom na ogrzewaniu sprzyjają ponadto termostaty na grzejnikach, które regulują działanie kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od temperatury panującej we wnętrzu.