Co warto wiedzieć o zakupie odpowiedniego ogranicznika przepięć
Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy to podczas burzy w całym mieszkaniu wyłączany jest prąd, by nie przepalił urządzeń elektrycznych podpiętych do sieci. Częstokroć dzieje się jednak tak, że pomimo uderzenia pioruna, urządzenia wychodzą z tego bez szwanku. Odpowiedzialne są za to w dużej mierze ograniczniki przepięć.
Czym są ograniczniki przepięć?
Przepięcie jest to nagły wzrost napięcia wychodzący poza maksymalną dopuszczalną wartość danej instalacji elektrycznej. Do przepięć dochodzi, chociażby podczas wspomnianego uderzenia pioruna czy zwarcia elektrycznego. By chronić naszą instalację, montuje się tak zwane ograniczniki przepięć, a więc urządzenia zwane dawniej odgromnikami, których celem jest ochrona aparatury elektrycznej. Ogranicza ona częstotliwość prądu następczego. Przykłady tego typu urządzeń znajdziecie pod poniższym linkiem: oze-ekoshop ograniczniki przepięć.
Jak zbudowane są ograniczniki przepięć?
Podstawowymi ogranicznikami są te wchodzące w skład typu B i C. Ich budowa opiera się o ochronnik oraz wkładkę z elementem zabezpieczającym. Różnica między nimi jest taka, że w typie B elementem zabezpieczającym jest iskiernik, a w typie C warystor. Montaż ogranicznika polega na jego wkomponowaniu w sieć w ten sposób, by wpiąć do niego przewód fazowy oraz ochronny. Podczas prawidłowego działania instalacji, prąd mija ogranicznik, podczas przepięcia zaś, przepływa przez niego, a jego celem jest odprowadzenie nadmiaru energii do ziemi, chroniąc tym samym wewnętrzną instalację elektryczną.
Wybór ogranicznika przepięć
Każde z tego typu urządzeń powinno zostać dobrane pod moc urządzeń elektrycznych, jakie posiadamy oraz adekwatne do wydajności sieci elektrycznej w naszym domu. Zaleca się uwzględnienie tego typu informacji już na etapie projektu wewnętrznej instalacji elektrycznej. Ważnymi informacjami są również symbole Imax oraz up/un. Imax oznacza maksymalne natężenie prądu dla danego modelu, symbol Up wyznacza wartość napięcia prądu w momencie wystąpienia przepięcia. Un wyznacza poziom napięcia znamienitego, z jakim konkretny ogranicznik pracuje. Jest jeszcze symbol Uc, którego wartość traktowana jest jako ta w normie, a dopiero po jej przekroczeniu ogranicznik przepuszcza przez siebie prąd.
Jak więc widzimy, prócz klas ograniczników, ważna jest także, a może przede wszystkim znajomość urządzeń i wydajność naszej sieci elektrycznej. Dopiero po zebraniu wszystkich tych informacji jesteśmy w stanie zakupić odpowiedni ogranicznik przepięć.