Holować czy wzywać pomoc drogową?
Laweta, czy pomoc drogowa, które rozwiązanie wybrać? Kiedy zdarzy się na drodze awaria samochodu wielu kierowców zastanawia się, którą opcje wybrać. Jeśli mamy wykupioną polisę z assistance i pomoc drogowa wchodzi w zakres jej usług to zapewne z niej skorzystamy. Jednak nie każdy kierowca decyduje się na opłacenie dodatkowych składek na ubezpieczenie swojego pojazdu. Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy wezwać pomoc drogową, a kiedy możemy poprosić znajomego o odholowanie auta.
Kiedy możemy holować auto?
Kodeks ruchu drogowego w sposób zrozumiały określa, kiedy możemy skorzystać z pomocy innego kierowcy w celu przetransportowania niesprawnego pojazdu. Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu ustalonej prędkości. Obowiązują nas ograniczenia do 60 km /h w strefie niezabudowanej i 30 km/h na terenie zabudowanym. Po za tym pojazd holujący musi mieć obowiązkowo włączone światła mijania. Bardzo istotny jest także sposób podpięcia pojazdów, tak, aby nie zagrażały one bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Pojazd holowany powinien być także oznaczony trójkątem ostrzegawczym i mieć włączone światła pozycyjne w przypadku mniejszej widoczności. Niezwykle ważne jest, aby zachować odległość pomiędzy samochodami nie więcej niż 3 metry podczas holowania sztywnego oraz od 4 do 6 metrów w czasie holowania giętkiego. Jeśli w pojeździe holowanym mamy niesprawny układ hamulcowy powinniśmy wezwać pomoc drogową w Warszawie Białołęce lub w innej najbliższej miejscowości.
Kiedy musimy wezwać pomoc drogową?
Kodeks drogowy wprowadził liczne obowiązki związane z holowaniem pojazdów, które miały wpłynąć przede wszystkim na bezpieczeństwo na drodze. Jednak nie zawsze holowanie pojazdu w tradycyjnej formie jest możliwe. Istnieją także sytuacje, w których nie będziemy mogli skorzystać z pomocy innego kierowcy. Obowiązuje bezwzględny zakaz holowania pojazdów na autostradzie, możliwe jest tylko przetransportowanie auta do najbliższego zjazdu MOP. Pomoc drogową musimy także wezwać w przypadku uszkodzonego układu hamulcowego, układu kierowniczego, napędowego i zawieszenia. W nowoczesnych autach hybrydowych lub z automatyczną skrzynią biegów również bezpieczniej będzie wezwać pomoc drogową w Warszawie na Białołęce lub innym mieście. Holowanie auta metodą tradycyjną powinniśmy wdrażać jedynie na krótkich dystansach w przeciwnym wypadku lepiej będzie wezwać profesjonalną firmę z lawetą.