Jak przebiega rehabilitacja stawu biodrowego?
Rehabilitacja stawu biodrowego to bardzo ważny proces dla odzyskania ruchomości lub odnowy tego stawu, który przez lata uległ sporej degradacji. Właściwie przeprowadzony proces rehabilitacji pozwala na odzyskanie sprawności i cieszenie się codziennym życiem bez bardzo nieprzyjemnego bólu, który może odebrać z niego całą radość.
Jakie zagrożenia czyhają nad stawem biodrowym?
Staw biodrowy jest jednym z najważniejszych w naszym ciele. Odpowiada on za bardzo dużą część poruszania się, ale przede wszystkim za równowagę i odpowiednią postawę. Jest to jednocześnie jeden z największych stawów. Oczywiście tak samo jak inne ulega on degradacji przez cały czas trwania naszego życia dlatego w pewnym momencie rehabilitacja stawu biodrowego może okazać się nieunikniona.
W czasie naszego życia w stawie biodrowym dochodzi do zmian, które polegają przede wszystkim na uszkadzaniu powierzchni stawowych i degradacji tkanek miękkich. Przez to po pewnym czasie zwłoki problemy sprawiać mogą nawet i najbardziej podstawowe czynności każdego dnia, gdyż zaczną one wiązać się z niesamowicie nieprzyjemnym bólem. Rozwiązaniem jest na to rehabilitacja, którą im szybciej rozpoczniemy tym lepiej.
Kto powinien zainteresować się rehabilitacją stawu biodrowego?
Najczęściej z rehabilitacji stawu biodrowego korzystają osoby starsze, u których doszło do degradacji tkanek miękkich w stawie. Wtedy taka rehabilitacja polega przede wszystkim na zmniejszeniu obciążeń, które musi ten staw znosić, a następnie na jego odbudowie. Taka rehabilitacja możliwa jest jednak zazwyczaj zaledwie na samym początku zmian w stawie. Gdy są one zbyt zaawansowane rehabilitacja również będzie potrzebna, lecz musi zostać poprzedzona dość poważnym zabiegiem, a mianowicie wszczepieniem endoprotezy stawu biodrowego, czyli sztucznego stawu, z którym praktycznie trzeba uczyć się chodzić od nowa tak, by móc mu zapewnić odpowiedni zakres ruchów, który nie będzie przeszkadzał w życiu codziennym.
Do rehabilitacji stawu biodrowego po wszczepieniu endoprotezy tego stawu potrzebny jest odpowiedni specjalista, który pokieruje pacjentem tak, by nie uszkodził on tej endoprotezy już na samym początku rehabilitacji, gdy można to osiągnąć poprzez tak proste czynności jak krzyżowanie nóg. Dlatego warto zainteresować się odnalezieniem właściwego specjalisty, który przygotuje tak ćwiczenia, by móc po odpowiedniej ilości trudnej pracy odbudować ten staw i nadać endoprotezie pełną ruchomość, która pozwoli na normalne życie. To osiągnąć można poprzez odpowiednie ćwiczenia, trening medyczny funkcjonalny, czy też zabiegi fizykoterapeutyczne.