Protezy zębowe – sposób na rekonstrukcję zębów
Uszkodzenia mechaniczne i choroby to najczęstsze powody utraty zębów stałych. Puste miejsca, które po nich zostają można uzupełnić, aby czuć się komfortowo i pewnie. Wiele osób na tym etapie decyduje się na protezy zębowe. To jedne z najtańszych wypełnień cechujące się niskim kosztem oraz łatwą obsługą. Zobacz, na czym polega taka rekonstrukcja, jakie są rodzaje protez i zalety wynikające z ich posiadania. Jeśli już wiesz, że potrzebne są Ci protezy zębowe Łódź to lokalizacja, w której znajdziesz profesjonalny gabinet stomatologiczny.
Charakterystyka protez zębowych
Celem protez zębowych jest odtworzenie prawidłowego zgryzu pacjenta oraz wypełnienie ubytków po utracie zębów stałych. Dyskomfort powoduje utrata zarówno zębów przednich, jak i bocznych, jednak dla wielu osób największym problemem jest kwestia estetyki. Większość tego typu zmian jest dość widocznych w trakcie mówienia czy uśmiechania się, co powoduje spadek pewności siebie i wpadanie w kompleksy. Dzięki protezom zębowym, które są wykonywane dość szybko, pacjent może odzyskać radość życia i nie martwić się swoim wyglądem ani stanem zdrowia.
Kluczowe do osiągnięcia tego okazuje się współpracowanie z dobrym stomatologiem, czasem też chirurgiem dentystycznym (gdy trzeba wyrwać uszkodzone zęby lub sąsiadujące). Konsultacja protetyczna pozwala na rozpoznanie sytuacji, ocenienie skali problemu i wreszcie dobranie najlepszej metody leczenia.
Rodzaje protez zębowych
Współczesne protezy zębowe występują w wielu wersjach do wyboru, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie ich do potrzeb pacjenta oraz jego problemu stomatologicznego. Wyróżniamy:
- protezy stałe – to mosty, korony zębowe oraz licówki, które są zakładane na stałe, a opierają się na elementach zębów własnych lub kostnych wyrostka zębodołowego,
- protezy ruchome – to popularny wśród pacjentów rodzaj wypełnienia, który można samodzielnie ściągać i zakładać.
Inny podział odnosi się do protez zębowych z uwzględnieniem tego, z jakich materiałów są produkowane. Wyróżniamy protezy akrylowe, nylonowe, acetalowe oraz acronowe.
Dlaczego protezy są ważne?
Znaczenie protez w przypadku braków w uzębieniu pacjenta jest nie do przeceniania. Tego typu wypełnienie poprawia u niego mechanizm żucia, zabezpiecza słabsze zęby przed dalszymi uszkodzeniami i sprawia, że kształt twarzy nie ulega zniekształceniu i nie przybiera tzw. starczego wyglądu z żuchwą wysuniętą do przodu (jak dzieje się w przypadku wieloletnich braków w uzębieniu).
Dobra proteza nie oddziałuje negatywnie na tkanki otaczające, a dyskomfort spowodowany jej założeniem stosunkowo szybko mija.