Co wyróżnia opony zimowe?
Kierowcy w czasie zimy jeżdżą samochodem w trudniejszych warunkach pogodowych niż latem. Zaśnieżone lub oblodzone drogi, opady marznącego śniegu i deszczu oraz ograniczona widoczność w czasie intensywnych opadów i mgieł sprawiają, że kierujący powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Ważnym elementem ograniczania ryzyka na drodze jest korzystanie z opon zimowych?
Jakie cechy mają opony zimowe?
Główną cechą opon zimowych jest większa przyczepność do ośnieżonej jezdni. Bieżnik opony tego typu ma gęsto ułożone, szerokie i głębokie nacięcia. Lamelki o takiej formie gromadzą śnieg, który następnie przykleja się do śniegu na drodze. Dzięki temu koła mają wyższą przyczepność do jezdni i zapewniają ochronę przed poślizgiem lub wypadnięciem z zakrętu. Kierowca może jechać nieco szybciej bez ryzyka, że w ten sposób spowoduje wypadek.
Opony zimowe są przystosowane do jazdy w ujemnych temperaturach. Guma sprawdza się w nich dobrze, gdyż zachowuje elastyczność i lepiej przylega do jezdni. Samochód dobrze prowadzi się na prostych i w zakrętach, a w przypadku poślizgu, opanowanie pojazdu jest łatwiejsze. Kierowca może dzięki temu rozwijać większe prędkości w zimowe dni, nawet gdy porusza się autem w rejonie górskim. Dodatkowo opony na zimę wolniej zużywają się w trudnych warunkach pogodowych, co wydłuża okres użytkowania opon letnich i całorocznych, zakładanych zamiennie z ogumieniem zimowym.
Dlaczego przed rozpoczęciem zimy powinno się zmienić opony na zimowe?
Wymiana opon na zimowe przed wystąpieniem pierwszych opadów śniegu i mrozów ogranicza ryzyko poślizgu w czasie jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Mieszanki gum, z których produkuje się opony zimowe, powstały na potrzeby NASA i lotów na Księżyc. Dzięki temu są w pełni przystosowane do jazdy w ujemnych temperaturach zarówno na suchej, jak i ośnieżonej nawierzchni. Guma jest odporna na twardnienie, dlatego jej przyczepność do jezdni jest lepsza niż w przypadku opon letnich lub całorocznych, używanych w czasie zimy.
Założenie opon zimowych w samochodzie przed pierwszymi opadami śniegu chroni przed poślizgiem i stłuczką po gwałtownej zmianie pogody. Kierowcy nie powinni jednak wymieniać ogumienia zbyt szybko po zakończeniu lata. Jeśli jesień jest długa i dość ciepła, powinno się korzystać z opon letnich dopóki to możliwe. Wymiana opon powinna nastąpić, dopiero gdy w prognozach pogody zaczną pojawiać się informacje o opadach śniegu i spadku temperatur poniżej 0.