Chirurg dziecięcy – jak znaleźć dobrego specjalistę w Warszawie?
Wszyscy rodzice się chyba z nami zgodzą, że jeżeli chodzi o dziecko, to zdecydowanie bardziej niż w przypadku osób dorosłych, liczą się opinie innych pacjentów o lekarzu. Mali pacjenci są bardzo wymagający. Czasami jeden gwałtowny ruch lekarza może zadecydować o całym badaniu. My, jako rodzice również dokładniej przyglądamy się pracy lekarza, zwłaszcza jeżeli chodzi o schorzenia, w których jest potrzeby konkretny specjalista, np. chirurg dziecięcy.
Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy to zupełnie inna specjalizacja niż chirurg. Musimy pamiętać, że dzieci nie są mniejszymi wersjami osób dorosłych. Choroby i dolegliwości małych dzieci znacznie różnią się od tych, które towarzyszą nam w dorosłym życiu. Dzieci potrzebują również innej opieki. Chirurg dziecięcy to lekarz specjalista, który ma wiedzę na temat onkologii, chirurgii, anatomii dziecięcej, pediatrii, neonatologii czy intensywnej terapii. Zajmuje się leczeniem zarówno noworodków, jak i małych dzieci oraz nastolatków. Dobrzy chirurdzy są w stanie przeprowadzić dokładną diagnostykę dziecka. Oceniają również poziom jego schorzenia i proponują leczenie. Czasami jest to leczenie operacyjne, innym razem zaleca się obserwację lub leczenie chirurgiczne. Lekarze (chirurg dziecięcy) są nam potrzebni zarówno w zabiegach doraźnych, które wydarzyły się w wyniku np. wypadku, jak i przewlekłych chorób. Jeżeli musisz skonsultować swoje dziecko właśnie z tym specjalistą (chirurg dziecięcy – Warszawa), tutaj znajdziesz kilka nazwisk lekarzy wraz z krótką informacją o ich doświadczeniu: https://www.medipark.pl/chirurg/.
Kiedy trzeba iść na wizytę do chirurga dziecięcego?
Jak się zapewne domyślacie, jest wiele problemów, z którymi można się zgłosić do chirurga dziecięcego. Należy to zrobić, m.in. gdy:
- u dziecka występuje rozszczep wargi i/lub podniebienia;
- dziecko cierpi na kręczu szyi;
- cierpi na palcozrost;
- ma zniekształcone ściany klatki piersiowej;
- ma przerost migdałków;
- ma wodogłowie;
- ma niedrożność przewodu pokarmowego;
- ma dodatkowe palce;
- należy zdiagnozować i wprowadzić leczenie przepukliny;
- należy zdiagnozować i rozpocząć leczenie wędrujących jąder;
- w przypadku zakażenia pępka;
- w przypadku sklejenia warg sromowych;
- podczas leczenia zaparć;
- w razie potrzeby usunięcia ciał obcych np. kleszczy;
- w przypadku wrastających paznokci czy trudno gojących się ran.
Kiedy iść na wizytę do chirurga dziecięcego?
Bardzo często w pierwszej kolejności to lekarz pediatra bądź rodzinny sugeruje konsultacje i chirurga dziecięcego. Bywa tak, że w przypadku leczenia innych schorzeń, np. kardiologicznych czy ortopedycznych, dany lekarz specjalista również zaleci konsultację chirurgiczną. Do tego specjalisty trzeba się zwrócić zawsze w przypadku operacyjnych chorób i schorzeń u dzieci. Jest to związane z tym, że to właśnie chirurg dziecięcy stwierdza i podejmuje decyzje, czy dziecko kwalifikuje się do operacji bądź innego leczenia. Po zabiegu wykonanym przez chirurga na dalszym etapie leczenia, to również on przeprowadza konsultacje, np. odpowiada za zdjęcie szwów czy umawia się na kontrolę po zabiegu.
Występują również jednak sytuacje, gdy to rodzic lub opiekun podejmuje decyzje na temat kontroli u chirurga dziecięcego. Należy to zrobić, gdy u dziecka obserwuje się objawy takie jak:
- przewlekłe bóle brzucha;
- przewlekłe bóle układu kostno-stawowego;
- w przypadku rozległych, głębokich lub trudno gojących się ran;
- w przypadku oparzeń;
- w razie urazu np. zwichnięcia, złamania czy nawet ugryzienia;
- wady wrodzone.
Należy pamiętać o tym, że w przypadku podejrzenia jakichkolwiek wad rozwojowych podczas USG w ciąży lub po porodzie bezwzględnie należy zgłosić się na konsultacje do chirurga dziecięcego.
Dobry chirurg dziecięcy (Warszawa) – jak znaleźć?
Czasami znalezienie dobrego lekarza specjalisty jest bardzo trudne. Jest to skomplikowane w przypadku osób dorosłych, a jeżeli chodzi o dzieci, to poprzeczka jest postawiona jeszcze wyżej. Małe dzieci często boją się wizyt u lekarzy. Boją się gabinetów, osób w białych fartuchach i bólu. Nie chcą być dotykane przez obce osoby, dlatego też wybierając chirurga dziecięcego, należy dokładnie zapoznać się z opiniami o lekarzu. Należy wybrać lekarza, który jest empatyczny, delikatny i ma podejście do dzieci. Z całą pewnością wizyta nie przebiegnie pomyślnie, jeżeli lekarz nie będzie umiał porozumieć się z małym człowiekiem.