Pit 37 – do kiedy musisz się rozliczyć?

Wraz z początkiem nowego roku pojawia się wiele pytań związanych z deklaracją PIT-37. W 2022 roku PIT za zeszły rok można rozliczyć już od 15 lutego. Na rynku pracy nie brakuje jednak osób, które po raz pierwszy w swoim życiu są zobowiązane do dokonania rozliczenia. Dotyczy to w szczególności młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Pytanie dotyczące terminu rozliczenia tyczy się jednak tak naprawdę wszystkich, niezależnie od stażu pracy. Do kiedy należy więc rozliczyć się za 2021 rok?

Do kiedy pracodawca wysyła PIT-11?

Przy tradycyjnym sposobie rozliczania PIT 37 niezbędny będzie druk PIT-11. Z jego treści do wypełnienia deklaracji niezbędne będą dane dotyczące dochodów, pobranych zaliczek na podatek, opłaconych składek z roku ubiegłego. Do wystawienia i przesłania tego dokumentu pracownikowi pracodawca zobowiązany jest do końca lutego. PIT-11 w formie fizycznej nie będzie jednak dostępny do dokonania rozliczenia. Istnieje prosty sposób na rozliczenie z fiskusem, który ogranicza nasze działania do minimum. Mowa oczywiście o usłudze e-PIT.

Jak rozliczyć się fiskusem?

E-PIT to usługa, która z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności. Wielu Polaków docenia możliwość rozliczenia z fiskusem za pomocą jednego kliknięcia. Na stronie rządowej nasze rozliczenie za poprzedni rok dokonywane jest automatycznie. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim wyliczeniom i kwotom, by mieć pewność, że w rozliczenie nie wkradł się żaden błąd.

W przygotowanej przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej deklaracji możesz wprowadzać dowolne zmiany. Wcale nie musisz akceptować jej takiej, jaka jest, jeśli przysługują Ci ulgi z różnych tytułów. W usłudze e-PIT możesz je bez większych problemów dodać. Co ciekawe, fiskus zminimalizował liczbę przypadków, w których podatnicy zapominali o rozliczeniu. W przypadku większości osób, jeśli nie zaakceptują oni przygotowanego zeznania, zostanie ono automatycznie złożone w dniu 2 maja.

Termin rozliczenia za rok 2021

Przyjęty ustawowo termin złożenia deklaracji PIT dla większości osób fizycznych to 30 kwietnia. W tym roku dzień ten wypada w sobotę, co zgodnie z obowiązującymi zasadami oznacza wydłużenie terminu do następnego dnia roboczego. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że deklaracja PIT zostanie złożona automatycznie, warto zalogować się na stronie i przeanalizować przygotowany przez urzędników dokument. Warto, chociażby pomyśleć o przekazaniu 1%, co w rozliczeniu internetowym zajmuje zaledwie krótką chwilę.