Rodzaje uchwytów do szkła
Decydując się na szklaną konstrukcję powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. Często tego typu instalacja jest wykonywana na dużych wysokościach co wiąże się z dużą odpowiedzialnością odpowiedniego montażu. Do tego trzeba wybrać najlepsze elementy montażu, czyli uchwyty do szkła. Jakie uchwyty możemy spotkać na rynku? Które z nich będą najbardziej odpowiednie? Na jakie się zdecydować?
Uchwyty do szkła różnią się przede wszystkim rozmiarem. Mogą mieć od 30 do 60 mm. Ważne jest to z jakiego materiału są wykonane, najczęściej jest to stal nierdzewna, która sprawdzi się również na zewnątrz, przy oszklonych balkonach, biurowcach. Typ konstrukcji to cecha szczególnie ważna przy cięższych projektach. Trzeba również zwrócić uwagę na dystans od ściany, który może wynosić od 13 do nawet 50 mm. Dzięki uchwytom do szkła można stworzyć zarówno balustrady z dodatkiem szkła, jak i w pełni oszklone. Szklane elementy stają się coraz popularniejsze i nadają każdemu wnętrzu nowoczesnego wyglądu.
Jednym z rodzajów są uchwyty spider, które mogą być: jednoramienne, dwuramienne, trójramienne, czteroramienne oraz dwuramienne typu V. Żeby połączyć ze sobą poszczególne elementy konstrukcji koniecznie trzeba użyć odpowiednich łączników. Uchwyty spider zabezpieczają przed wypadnięciem i zapobiegają przed uszkodzeniem podczas montażu. Dobiera się je pod kątem wielkości powierzchni szkła, ale również efektu wizualnego.
Wygląd uchwytów do szkła
Rotule, czyli uchwyty do szkła to wykorzystywane w budownictwie małej jak i dużej architektury, mocowania punktowe. Mogą być wykorzystywane przy balustradach różnego rodzaju – schodowych, balkonowych, tarasowych czy przy daszkach szklanych. Największą zaletą jest to, że pozwalają na montaż bez użycia dodatkowych łączników liniowych. Mogą one mieć okrągły lub kwadratowy kształt. Składają się z podstawowych elementów: ozdobnego frontu, który widoczny jest z przodu konstrukcji, dystansu – odległości szkła od powierzchni, do której jest montowany, pręta mocującego, a także specjalnych podkładek izolujących, mogą one być wykonane z silikonu lub gumy EPDM.
Jak montować uchwyty do szkła?
Aby zamontować szkło uprzednio należy przygotować w nim otwór o odpowiedniej średnicy. Liczba mocowań punktowych jest dobierana indywidualnie, w zależności od szkła oraz rodzaju montowania. Tak samo jeśli chodzi o dystans od ściany. Zazwyczaj stosuje się montaż liniowy lub mocowania punktowe do szkła. Bardziej wygodne są także rotule, które są regulowane.