uchwyty drzwiowe

Jak wybrać uchwyty drzwiowe?

Uchwyty drzwiowe zawsze dopasowujemy do rodzaju drzwi, a także ich rozmiaru i masy. Nie wydaje się to szczególnie trudnym zadaniem, jednak każdy, kto stanął przed taką decyzją zastanawiał się, która klamka będzie najlepsza i dlaczego właśnie ta? Tymczasem uchwyty drzwiowe występują w tak wielu kolorach, kształtach i stylach, że bez trudu dopasujesz je do swojej wizji. Zobacz wcześniej, czym kierować się w czasie zakupów.

Uchwyt drzwiowy dopasowany do konstrukcji drzwi

Uchwyt powinien przede wszystkim pasować do rodzaju drzwi. Inny mechanizm stosuje się w przypadku skrzydeł, które są otwierane w tradycyjny sposób, a inny tam, gdzie mamy do czynienia z drzwiami przesuwnymi czy maskowanymi. W każdej z tych sytuacji możesz kierować się dwoma zasadami:

  • dopasować klamkę stylistyczne, aby pod względem koloru, designu oraz kształtu pasowała do drzwi – tradycyjnych lub nowoczesnych,
  • potraktować klamkę jako mocny element dekoracyjny, wyróżniający się na tle drzwi i kontrastujący z nimi.

Z jednej strony mówi się, że klamka nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża, raczej proporcjonalna do skrzydła. To zrozumiałe, bo chodzi o to, aby móc je otwierać wygodnie przy zastosowaniu minimum siły. Jednak z drugiej strony nie wielkość, a kształt, rozmieszczenie i wreszcie materiał wykonania uchwytu będą tu kluczowe. Długie relingi w pionie lub poziomie świetnie rozłożą siłę nacisku lub ciągnięcia i pozwolą na otwieranie lub zamykanie drzwi niemal bez wysiłku.

Uchwyty drzwiowe klasyczne i nowoczesne

Uchwyty drzwiowe występują w bardzo wielu wariantach. Niektóre przybierają nawet artystyczne formy, szczególnie gdy łączą w sobie tak szlachetne materiały jak szkło, stal nierdzewna, silikon. Niebanalne efekty udaje się uzyskać także za pomocą tworzyw sztucznych, choć te powinny być dodatkowo wzmacniane, aby nie ulegały uszkodzeniom mechanicznym.

Najbardziej wymagający klienci mogą oczekiwać od klamek, że będą pełne blasku i wysublimowanego smaku. Prestiż każdego wnętrza podniosą klamki wykończone drobnymi kryształkami, masą perłową, wytwornym szkłem, mosiądzem. Bardziej awangardowe produkty przybierają mocno nietuzinkowe formy. Są pokrywane kolorowymi lakierami w żywych odcieniach, co stanowi inspirację popularnym stylem pop-art. Gdy dodatkowo mają kunsztownie rzeźbione elementy, to stanowią kwintesencję elegancji w nowoczesnym wydaniu.

Klamki powinny powstawać z wykorzystaniem nowych technologii, co zapewni im trwałość i stabilne mocowanie do drzwi wykonanych z płyt, drewna, szkła czy metalu. Cała konstrukcja zapewni Ci komfort na wiele lat.