Szybka i skuteczna walka z lodem. Sól drogowa niezbędna na zimowych drogach
Sól drogowa to najszybszy i najskuteczniejszy środek do odśnieżania. Wystarczy posypać nią ulicę czy chodnik, aby po chwili znajdujący się na nich lód i śnieg roztopił się i nie było ślisko. Drogowcy i przyrodnicy mówią jednak, aby używać jej w ograniczonych ilościach. Sprawdź, czym jest sól drogowa i na czym polega jej działanie.
Zima znów zaskoczyła drogowców – to chyba najbardziej znane powiedzenie w Polsce, które zawsze można usłyszeć po pierwszych opadach śniegu. Czy aby na pewno? Nie do końca tak jest. Sól drogowa stosowana jest jedynie w sytuacjach, w których warunku na drogach i chodnikach są bardzo trudne. Po pierwszym opadzie ta zazwyczaj nie jest.
Jak działa sól drogowa?
Największą zaletą soli drogowej jest rozpuszczanie lodu. Odpowiednia mieszanka soli i wody obniża temperaturę zamarzania wody, tym samym szybko i skutecznie zlikwiduje gołoledź na drodze czy niebezpieczną, śliską warstwę na chodniku. W mieszance soli przemysłowej odpowiada za to… zwykła sól stołowa (NaCl). Jest jej ponad 90 procent. Nie oznacza to jednak, że sól drogowa jest zdatna do spożycia. Oprócz chlorku sodu znajdziemy tam również substancje, które nie są rozpuszczalne w wodzie, samą wodę oraz żelazocyjanek potasowy. Pozostałe składniki są niebezpieczne dla organizmu ludzkiego ale też otoczenia. To właśnie powód, dla którego drogowcy starają się stosować jak najmniej soli drogowej.
Wpływ soli drogowej na otoczenie
Sól szkodliwie działa przede wszystkim na metale. Powoduje korozję, dlatego tak ważnym jest dokładne mycie auta po sezonie zimowym i pozbycie się resztek szkodliwych substancji z podwozia. Sól drogowa w większych ilościach szkodzi też roślinom, a szczególnie trawnikom. Może też przyczynić się do usychania drzew. Drogowcy zaś skarżą się na niszczenie betonowych elementów infrastruktury drogowej. Piesi zaś na pewno zauważyli, że sól drogowa ma też negatywny wpływ na stan naszego obuwia.
Przechowywanie soli drogowej
To bardzo ważny aspekt użytkowania mieszanki, bo wymaga spełnienia odpowiednich warunków. A szczególnie jednego – przechowywania w suchym pomieszczeniu. Tylko wtedy nie zbryli się i zachowa swoje właściwości. Sól musi być też transportowana w suchych kontenerach lub pojemnikach. W ilościach hurtowych jest ona przewożona luzem. Na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych można też kupić sól zapakowaną w foliowe worki.
Sól drogowa – używać czy nie?
Z solą jest jak ze wszystkim – stosowanie z umiarem nie szkodzi, ale za to znacznie ułatwia życie. Koło domu można stosować różne zamienniki, jak popiół czy fusy od kawy. Na przemysłową skalę jest to jednak niemożliwe. Sól drogowa znacznie poprawia warunki do jazdy, a co za tym idzie również bezpieczeństwo.