Solidne uchwyty do szkła
Szklane balustrady są coraz bardziej popularne. Nadają wnętrzu nowoczesności i elegancji. Mogą być stosowane nie tylko w biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również w domach i mieszkaniach. Wyglądają bardzo estetycznie i mogą być nadać charakteru każdemu pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać o tym, że najważniejszy jest odpowiedni montaż oraz zabezpieczenie szyby. To sprawi, że oprócz wyjątkowego wyglądu i zmiany wystroju będziemy mogli bezpiecznie korzystać i cieszyć się solidną konstrukcją. Na jaki uchwyt do szkła się zdecydować? Na co zwrócić uwagę?
Rodzaje uchwytów do szkła
Czym są uchwyty do szkła https://rotula.pl/? Można je spotkać w różnych kształtach – okrągłe, kwadratowe. Składają się z ozdobnego frontu, dystansu, pręta mocującego i podkładek izolujących szkło od metalu. Służą do montażu szkła w różnych pomieszczeniach.
Elementy szklane mogą być bardzo trwałe i służyć przez lata. Główną i jedną z ważniejszych zasad jest użycie specjalnych, odpowiednich uchwytów. Jednym z rodzajów są uchwyty spider, które mogą być: jednoramienne, dwuramienne, trójramienne, czteroramienne oraz dwuramienne typu V. Żeby połączyć ze sobą poszczególne elementy konstrukcji koniecznie trzeba użyć odpowiednich łączników. Uchwyty spider zabezpieczają przed wypadnięciem i zapobiegają przed uszkodzeniem podczas montażu. Dobiera się je pod kątem wielkości powierzchni szkła, ale również efektu wizualnego.
Oprócz elementów spider dostępne są również inne uchwyty. Przede wszystkim są one produkowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a to wpływa na ich odporność i trwałość. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również na zewnątrz. Co ważne, stal nierdzewna jest także reprezentatywna. Bardzo dobrze komponuje się ze szklanymi balustradami.
Gwarancją bezpieczeństwa i długoletniego użytkowania z pewnością są uchwyty zaciskowe do szkła. Warto sprawdzić czy produkt, który wybieramy do montażu posiada aprobatę techniczną. Jest to pozytywna ocena techniczna konkretnego wyrobu, która stwierdza przydatność do stosowania. Wydawana jest przez ITB, czyli Instytut Techniki Budowlanej. Prowadzą oni badania, obliczenia, oględziny oraz wystawiają opinię, na podstawie wszelkich przepisów techniczno – budowlanych, norm i warunków stosowania wyrobu i jego przewidywanej trwałości. Taka aprobata jest bardzo ważna w budownictwie, szczególnie jeśli chodzi o montaż szkła. Szyby mogą być umieszczane na różnej wysokości w pomieszczeniu oraz charakteryzują się dużą wagą. W takim przypadku bezpieczeństwo jest bardzo istotne.
Uchwyt do szkła – podstawa montażu
Uchwyty do szkła dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach. W zależności od tego na jakim efekcie nam zależy dobrze jest wziąć to pod uwagę. Oczywiście zależy to także od powierzchni, do której szkło jest montowane – ściana czy sufit. Szkło jest delikatnym materiałem, do którego koniecznie trzeba użyć odpowiednich elementów montażowych. Wyłącznie dobrze dobrany i dokładnie wykonany uchwyt będzie w stanie trwale utrzymać szkło w jednym miejscu przez wiele lat. Dobór uchwytów do szklanych konstrukcji jest poważnym i wymagającym zadaniem. To one utrzymują stabilność i spajają całość. W większości przypadków, szklane balustrady są stosowane w nowoczesnych wnętrzach, a co za tym idzie – uchwyty powinny być dopasowane do stylu. Oprócz tego, że warto sprawdzić z czego są wykonane uchwyty – ze stali nierdzewnej czy na przykład tytanu, średnicy, która zazwyczaj jest o wielkości od 30 do 60 mm oraz typu konstrukcji to jest jeszcze kilka rzeczy, które są bardzo ważne. Należy upewnić się czy wybrane rotule są zgodne z systemem montażowym naszej konstrukcji. Uchwyty muszą parametrami zgadzać się z danymi technicznymi innych elementów. Jakość wykonania to podstawa, o której jednak warto wspomnieć. Oprócz aprobaty technicznej trzeba sprawdzić czy uchwyty zostały wyprodukowane ze wszelkimi normami europejskimi i polskimi. Warto stawiać na współpracę z firmą, która ma długoletnie doświadczenie w branży i zna się na montażu szkła.