Leasing auta: Jak działa leasing kapitałowy?
Leasing pojazdów i sprzętu do użytku biznesowego jest powszechną alternatywą dla zakupu. Dwa rodzaje leasingu – leasing kapitałowy i leasing operacyjny – mają inny wpływ na podatki od przedsiębiorstw i rachunkowość. Leasing kapitałowy przenosi własność na leasingobiorcę, podczas gdy leasing operacyjny zwykle zachowuje własność leasingodawcy.
Jak działa operacyjny leasing samochodu osobowego?
Leasing operacyjny powstaje na podstawie umowy leasingu, a leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu. Właściciel nieruchomości przenosi jedynie prawo do korzystania z nieruchomości, a najemca zwraca nieruchomość właścicielowi po zakończeniu najmu. Dla celów podatkowych płatności z tytułu leasingu operacyjnego są podobne do płatności odsetek od zadłużenia; płatności te są uważane za wydatki operacyjne w formularzu podatku od działalności gospodarczej za dany rok. Dla celów księgowych umowy leasingu operacyjnego nie są wykazywane w bilansie przedsiębiorstwa, ale opłaty leasingowe są uwzględniane w rachunku zysków i strat przedsiębiorstwa. W leasingu operacyjnym leasingobiorca musi utrzymywać nieruchomość i zwrócić ją lub jej odpowiednik na koniec leasingu w takim samym stanie i wartości, jak w momencie leasingu. Dowiedz się więcej: https://mylease.pl/leasing/samochody-osobowe.
Samochody leasingowe: Którego powinieneś użyć w swojej firmie?
Leasing kapitałowy jest stosowany w przypadku długoterminowych umów najmu i przedmiotów, które nie stają się przestarzałe technologicznie, takich jak budynki i różnego rodzaju maszyny. Jeśli dzierżawisz maszynę, z której zamierzasz korzystać przez długi czas, prawdopodobnie masz leasing kapitałowy. Jeśli leasingujesz zaawansowany technologicznie sprzęt (na przykład kserokopiarki do swojego biura), prawdopodobnie będziesz mieć leasing operacyjny. Wiele firm korzysta z leasingu operacyjnego w przypadku leasingu samochodów, ponieważ samochody są intensywnie używane i pod koniec leasingu są wymieniane na nowe modele.
Ogólnie rzecz biorąc, firmy leasingują pojazdy i sprzęt, aby sfinansować swoją działalność bez konieczności finansowania zakupu sprzętu. Na przykład firma, która wykorzystuje samochody dostawcze lub ciężarówki do dostaw, może dzierżawić te pojazdy bez konieczności uzyskiwania pożyczki lub blokowania środków na zakup.