Jak uprawiać ziemniaki w workach?
Zdarza się, że choć mamy w sobie żyłkę rolnika, nie mamy wystarczającej przestrzeni, aby dać upust swoim zainteresowaniom, tj. ani kawałka pola. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mając choćby kawałek balkonu lub tarasu, rozpoczęli przygodę np. z domową uprawą ziemniaków. Przydadzą nam się jeszcze do tego celu odpowiednie worki na ziemniaki.
Początek uprawy w workach na ziemniaki
Aby rozpocząć przygodę z domową uprawą ziemniaków, wystarczy nam co najmniej jeden worek, np. z polipropylenowej plecionki – taki, którego dostawcy używają do transportowania warzyw. Ofertę takich worków na ziemniaki możemy sprawdzić np. tutaj: https://agrosak.com/oferta/worki-na-ziemniaki/
Co ważne, worki na ziemniaki powinny być jasne, ponieważ mniej będą się nagrzewać na słońcu. Jeśli nie mamy worków polipropylenowych, możemy użyć również innych, w których wykonamy otwory wentylacyjne, albo drewnianych skrzynek wyłożonych folią. Najważniejsza jest wentylacja worków na ziemniaki oraz drenaż ułatwiający odpływ nadmiaru wody.
Jak przygotować worki do uprawy?
Na dno worków na ziemniaki należy wsypać warstwę kilkunastu centymetrów ziemi – ważne, aby była ona bogata w składniki odżywcze, niezbędne do wzrastania ziemniaków. Najlepszym wyborem będzie ziemia kompostowa lub obornik. Jeśli nie mamy do nich dostępu, możemy zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w ziemię odpowiednią do pikowania.
Pierwsze sadzonki w workach na ziemniaki
Na pierwsze sadzonki warto wybierać ziemniaki zdrowe i nieuszkodzone, z widocznymi kiełkami. W workach na ziemniaki najszybciej otrzymamy plony z ziemniaków, które mają już bardzo wybujałe kiełki – to oznacza, że bulwy przechowywane były wcześniej w miejscu, gdzie było ciepło i wilgotno. Nie będą to jednak duże ziemniaki.
Jeśli zależy nam na dużych bulwach, worki na ziemniaki z sadzonkami powinniśmy przechowywać początkowo w chłodniejszych warunkach. Na zbiory będziemy musieli trochę dłużej poczekać, ale będą one bardziej okazałe.
Umieszczamy sadzonki w workach
Bulwy rozkładamy na dnie worka na ziemniaki na wcześniej wyłożonej warstwie żyznej ziemi, w odstępach co około 30 cm – zmieścimy więc w jednym worku na ziemniaki maksymalnie 3 lub 4 rośliny. Bulwy wkładamy kiełkami w górę i sypiemy na nie cienką warstwę ziemi. Na końcu podlewamy.
Worki na ziemniaki wywijamy na górze tak, aby miały wysokość mniej więcej 30 cm nad ziemią. Gdy zobaczymy, że kiełki ziemniaków przebiły się przez warstwę ziemi, należy jej dosypać tyle, aby ziemia przykryła kiełki. Następnie odwijamy nieco brzegi worków na ziemniaki i czynności te powtarzamy aż do momentu, gdy brzegi worków na ziemniaki będą w całości odwinięte.
Po tym etapie wystarczy już tylko podlewać rośliny i patrzeć, jak się pięknie rozrastają. Gdy sadzonki przekwitną, w dolnej części worków na ziemniaki możemy już szukać młodych ziemniaków. Cały cykl dojrzewania bulw trwa mniej więcej do trzech miesięcy.
Warunki upraw w workach na ziemniaki
Podczas tego cyklu najważniejsze jest, abyśmy utrzymywali stałą, odpowiednią wilgotność ziemi. Najlepiej podlewać worki na ziemniaki wieczorami lub wcześnie rano. Powinniśmy je umieścić w zacienionym zakątku, by ziemia w workach szybko się nie wysuszała. Poza tym zbyt ciepłe warunki spowodują powstanie wielu, ale bardzo drobnych bulw.
Zbiory plonów z worków na ziemniaki
Gdy już zakończy się cykl dojrzewania, możemy ziemniaki zostawić w workach i zaglądać do nich na bieżąco wtedy, gdy akurat będziemy potrzebowali zebrać nasze plony. Worki na ziemniaki po oczyszczeniu z pewnością posłużą nam na kolejny rok upraw lub możemy je również przeznaczyć do przechowywania innych produktów w naszej domowej spiżarni.