Kiedy udać się na psychoterapię par?
Są takie momenty w życiu każdej pary, kiedy dwie dotąd bliskie sobie osoby zaczynają się od siebie oddalać lub stają w obliczu nieznanych wcześniej problemów. Gdy pęd codziennego życia, doczesne zmartwienia, kłopoty finansowe, brak porozumienia, uzależnienia zaczynają Was przerastać, to prawdopodobnie nadszedł czas na to, by poprosić o pomoc. Warto rozważyć psychoterapię par.
Najczęstsze powody uczęszczania na psychoterapię par
Pary miewają trudne momenty, a dla każdego kryzys oznacza coś innego. Jeżeli jednak jesteście w permanentnym lub nawracającym konflikcie, to odpowiednia może być psychoterapia par, Warszawa zaś jest lokalizacją, w której znajdziecie wielu świetnych terapeutów. Wśród pozostałych powodów, dla których warto skonsultować się z psychoterapeutą jest:
- zaburzona komunikacja,
- tłumione lub utrzymujące się trudne stanu emocjonalne,
- stany depresyjne,
- wybuchowość i agresja,
- poczucie wypalenia emocjonalnego,
- niezadowalające życie intymne,
- krytycyzm i ocenianie siebie nawzajem.
Nie ma przy tym znaczenia fakt, jak często powtarzają się kłopoty i jakie jest ich natężenie. Jeżeli powodują one smutek, dyskomfort czy strach któregoś z partnerów, to w każdej chwili mogą zostać poddane ocenie psychoterapeuty par.
Kiedy udać się na terapie?
Nie warto czekać na eskalację problemów, lepiej działać szybko, jak tylko one się pojawiają i zaczynają być dokuczliwe. Gdy psychoterapia jest ostatecznością to również nie przesądza o jej niepowodzeniu. Trzeba przygotować się na dłuższą terapię, ale można mieć nadzieję na szczęśliwe zakończenie. Przy czym szczęśliwe zakończenie to niekoniecznie odbudowa związku i pozostanie w relacji, ale czasem po prostu podjęcie decyzji o rozstaniu.
Udział w psychoterapii dla par jest możliwy zarówno dla małżeństw, jak i osób pozostających w nieformalnych związkach partnerskich.
Dlaczego warto wziąć udział w psychoterapii dla par?
Są różne powody, dla których pary decydują się wziąć udział w psychoterapii. Niektóre widzą w niej szansę na uratowanie związku i naprawienie relacji, inne chcą po prostu rozstać się w zgodzie, zachowując poprawne stosunki z uwagi na dobro swoich dzieci.
Czasem uzasadnione jest rozszerzenie spotkań i zaproszenie do udziału w nich także dzieci. Pociechy niejednokrotnie bardzo przeżywają rozstanie mamy i taty, obwiniając się o nie i próbując doprowadzić do pogodzenia się zwaśnionych stron. Ważne jest uświadomienie ich w całej sprawie, jednak w taki sposób, żeby nadal czuły się bezpieczne, kochane i ufały swoim najbliższym.