Kurs prawa jazdy kat. A w Warszawie – jak wygląda i do czego uprawnia?
Prawo jazdy kategorii A dzieli się na mniejsze kategorie, z których każda uprawnia do kierowania motocyklami o innej mocy maksymalnej, pojemności skokowej silnika i dopuszczalnej wartości stosunku mocy do masy własnej. Poszczególne kategorie dostępne są dla osób w różnym wieku, a pierwsza z nich już od 16 roku życia.
Od jakiego wieku można zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A?
Jeśli interesuje Cię kurs prawa jazdy kat. A, Warszawa to miasto, w którym bez problemu znajdziesz odpowiadającą twoim potrzebom szkołę jazdy. W ofercie takich placówek pojawiają się trzy kategorie kursów.
- Kategoria A1 dostępna jest dla młodych osób, które ukończyły 16 rok życia i uzyskały zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do prowadzenia motocykli o pojemności skokowej do 125 m³, mocy do 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Dodatkowo po egzaminie uzyskuje się także uprawnienia na motocykle trójkołowe o mocy maksymalnej 15 kW (20 KM) i czterokołowce lekkie.
- Kategoria A2 to prawo jazdy, o które można się starać po ukończeniu 18 roku życia. Uprawnia ono do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59 KM) i stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg.
- Kategoria A dostępna jest dla osób, które ukończyły 24 rok życia lub co najmniej od 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2. Uprawnia ona do kierowania wszystkimi motocyklami bez żadnych ograniczeń odnoszących się do ich wagi czy mocy.
Co ciekawe, wszystkie uprawnienia, jakie daje prawo jazdy kategorii A1, automatycznie nabywają kierowcy, którzy od 3 lat posiadają ważne prawo jazdy kategorii B. Ponadto mogą oni prowadzić wszystkie motocykle trójkołowe bez ograniczenia ich maksymalnej dopuszczalnej mocy, jak ma to miejsce w przypadku uprawnień po egzaminie kategorii A1.
Ile trwa kurs prawa jazdy na motocykl?
Kurs prawa jazdy kategorii A trwa 50 godzin. Pierwsze 30 godzin kursu to zajęcia teoretyczne, podczas których kursanci zapoznają się z zasadami ruchu drogowego. Poruszane są także tematy budowy i obsługi motocykla, aby jeszcze przed znalezieniem się za kierownicą każdy z kursantów miał przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie.
Kolejne 20 godzin kursu prawa jazdy kategorii A to zajęcia praktyczne odbywające się na placu drogowym i w miejskim ruchu drogowym. Podczas tych zajęć kursanci ćwiczą manewry i prawidłowe, a przede wszystkim bezpieczne zachowania na drodze. Po zajęciach praktycznych przychodzi czas na Egzamin Państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
W każdym momencie kursu jak i po jego zakończeniu istnieje możliwość wykupienia jazd doszkalających. To możliwość doszlifowania swoich umiejętności przed egzaminem, którego nieudany przebieg nie zamyka drogi do dalszych prób, jednak wiąże się z koniecznością opłacenia kolejnego terminu w Ośrodku Ruchu Drogowego.
Egzamin na prawo jazdy kat. A w Warszawie – teoria i praktyka
Otrzymanie prawa jazdy kategorii A zależy od uzyskania pozytywnego wyniku Egzaminu Państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zdawana jest przy stanowiskach komputerowych w ośrodku. Polega ona na odpowiadaniu na pytania zadawane za pośrednictwem komputera. Raz zdany egzamin teoretyczny zostaje zaliczony we wszystkich kategoriach A1, A2 oraz A.
Praktyczna część egzaminu na prawo jazdy kat. A rozpoczyna się na placu manewrowym należącym do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Najpierw zdający proszony jest o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, w tym jego łańcucha, świateł, klaksonu i poziomu płynów eksploatacyjnych. Kolejnym krokiem jest przemieszczenie pojazdu na wyłączonym silniku, ustawienie go na podpórce i przygotowanie się do jazdy. Zadania wykonywane na placu manewrowym to między innymi przejazd po łuku czy slalom wolny, podczas których należy poruszać się między wyznaczonymi liniami.
Po zaliczeniu części egzaminu wykonywanej na placu manewrowym przychodzi czas na włączenie się do ruchu drogowego. Zdający wykonuje zadania na drogach publicznych w pobliżu ośrodka, podczas których sprawdzane są jego umiejętności i zachowywane bezpieczeństwo. Zaliczenie tej części egzaminu oznacza jego zdanie i otrzymanie dokumentu, z którym należy się udać do urzędu w celu wydania prawa jazdy.