Naprawa szyb – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Każdy kierowca, który porusza się pojazdem z uszkodzoną szybką, musi liczyć się z tym, że w razie kontroli może on otrzymać mandat. Szyba samochodowa, szczególnie przednia musi być idealnie gładka, bez jakichkolwiek rys czy pęknięć, mogących zniekształcać widok, a tym samym negatywnie wpływać na widoczność. Co warto wiedzieć o naprawie szyb?
Rodzaje szyb samochodowych a podatność na uszkodzenia
W samochodach stosowane są przede wszystkim dwa typy szyb – hartowane oraz klejone. Hartowane mają bardzo różne stopnie twardości, jednak zawsze, gdy zostaną rozbite, rozpadają się na wiele małych elementów i naprawa szyb (http://car-glass.pl) okazuje się niemożliwa. Z tego też powodu stosowane są głównie przy oknach bocznych.
Szyby klejone mają bardziej złożoną konstrukcję (tafla zewnętrzna i wewnętrzna, obie rozdzielone specjalną folią), spojoną ze sobą za pomocą kauczuku butylowego. Takie szyby będą bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego też stosowane są w oknach tylnych i przednich.
Dlaczego naprawa szyby to konieczność?
Szyby samochodowe wraz z upływem czasu w naturalny sposób ulegają zniszczeniu i niewielkim urazom na ich zewnętrznej powierzchni. Drobny odprysk czy pęknięcie, jeżeli nie zostanie usunięte, powoduje dalsze niszczenie szyby, czego efektem może być konieczność jej wymiany na nową (a to niekiedy duże koszta), ponieważ naprawa nie będzie już możliwa. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w świetle przepisów kierowcy, którzy poruszają się pojazdem z uszkodzoną szybą, muszą liczyć się z tym, że w czasie kontroli drogowej taka jazda może kosztować ich kilkaset złotych. Należy mieć na uwadze również fakt, że uszkodzona szyba dyskwalifikuje pojazd na obowiązkowych badaniach technicznych.
Naprawa szyb uszkodzonych w eksploatacji i montażu
Uszkodzenia szyb w samochodzie można podzielić na dwie grupy:
- uszkodzenia eksploatacyjne (odpryski i pęknięcia nie większe niż 5 cm, które nie rozpoczynają się od krawędzi szyby),
- uszkodzenia montażowe – wszystkie uszkodzenia, których wynikiem były błędy powstałe na etapie montażu szyby (przyczyn takich uszkodzeń jest wiele, począwszy od niewłaściwej techniki klejenia szyby, a kończąc na zastosowaniu kleju wątpliwej jakości).
Kiedy można naprawić przednią szybę? O tym, czy szyba powinna być wymieniona, czy może nadaje się jeszcze do naprawy, powinien zdecydować specjalista. Jest wiele czynników wpływających na to, czy szybę należy wymieniać, czy też nie. Czasem może zdarzyć się tak, że jeżeli na tafli nie znajdują się charakterystyczne pajączki, to oznacza, że nawet przy dość dużym uszkodzeniu można się podjąć naprawy takiej szyby (warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to opłacalne rozwiązanie). Ich brak oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uszkodzenie nie będzie się powiększało, a także że nie pojawi się problem z nadmiarem zanieczyszczeń uniemożliwiających naprawę.
Naprawa szyby możliwa jest także w przypadku, gdy uszkodzenie nie znajduje się zbyt blisko jeden z krawędzi szyby. Ze względu na pewien stopień skomplikowania prac, warto zdecydować się na ich przeprowadzenie w specjalistycznym warsztacie.
Co zrobić, gdy naprawa szyby jest niemożliwa?
Niekiedy może zdarzyć się tak, że pomimo wiedzy i nowoczesnych narzędzi naprawienie szyby nie jest możliwe. Co wówczas należy zrobić? Na pewno nie wolno poruszać się autem z uszkodzoną szybką, gdyż defekt może się powiększyć, a to stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla kierującego, ale również dla jego współpasażerów. Szyba powinna być wymieniona przez specjalistę, bez wiedzy i odpowiedniego sprzętu nigdy nie wolno robić tego samodzielnie.
Kiedy najczęściej szyba nadaje się już tylko do wymiany? Przede wszystkim wtedy, gdy:
- usterka pojawiła się na szybie dawno temu,
- duża i skomplikowana struktura usterki uniemożliwia prowadzenie pojazdu z pełną widocznością,
- w polu widzenia powstało zbyt dużo odprysków i pęknięć.
Specjalista jest w stanie precyzyjnie i dokładnie wymienić szybę w zaledwie godzinę, dając kierowcy możliwość dalszej, bezpiecznej jazdy. Samodzielna wymiana szyby zwłaszcza bez wiedzy czy doświadczenia może przyczynić się do powstania wielu problemów.