szyby do autobusów

Spoinowanie szyby do autobusów

Szyby do autobusów muszą być bardziej wytrzymałe od tych montowanych w samochodach osobowych. Skąd ta potrzeba? Wynika to z powierzchni, jaką obejmuje ona w autobusach oraz jej własnego ciężaru.

Większa wytrzymałość dotyczy przede wszystkim odporności szyby do autobusów na uderzenia. Ze względu na dużą powierzchnię, którą zajmują szyby do autobusów, mogą one wyrządzić większe straty w przypadku ich zbicia oraz być źródłem niebezpieczeństwa dla kierowcy autobusu i pasażerów. Szyby do autobusów to tafle szkła co najmniej czterokrotnie większe od szyb w samochodach osobowych.

Jeśli autobus porusza się z dużą prędkością, na szybę czołową działają opory powietrza o wiele silniejsze, niż w przypadku samochodu osobowego – właśnie dlatego, że szyby do autobusów mają bardzo dużą powierzchnię.

Szyby do autobusów a szyby samochodowe

Wklejanie szyb do autobusów a szyb samochodów osobowych wyróżnia m.in. proces spoinowania. W przeważającej liczbie autobusów szyby nie mają zewnętrznej uszczelki (można też spotkać się z określeniem: listwa ozdobna krawędziowa). Jej podstawową funkcją jest wypełnienie szczeliny między szybą a karoserią – w przypadku autobusów funkcję tę pełni warstwa kleju, która tworzy spoinę. Podczas wykończenia tej warstwy, ważne jest uzyskanie gładkiej powierzchni, by zachować jak najlepszą szczelność.

Jak wykonać taką spoinę? W pierwszej kolejności szybę i nadwozie okleja się papierową taśmą – dzięki temu można uzyskać spoinę o równej krawędzi, a szyba i karoseria są chronione przed zabrudzeniami z kleju. Szczelinę między szybą do autobusu a karoserią wypełnia się klejem z lekkim nadmiarem, uważając, by go nie napowietrzyć. Następnie warstwa kleju jest wyrównywana szpachelką i zdejmowany jej nadmiar. Spoinę wygładza się specjalnym gumowym klockiem po spryskaniu kleju preparatem wygładzającym. Potem usuwa się taśmę ochronną i … gotowe!

Proces spoinowania może być również wykonany już po utwardzeniu się kleju, niemniej poleca się robić to tuż po wklejeniu szyby do autobusu. W całym procesie istotne jest to, że klej poliuretanowy utwardza się na skutek działania wilgoci, więc gruba jego warstwa utwardzi się po upływie nawet kilkunastu dni. To z tego powodu po wklejeniu szyby do autobusów, pojazdy muszą odczekać pewien czas w warsztacie.

Do samego wklejenia szyby do autobusów stosowany jest tzw. klej szybki, o dużej lepkości. Z kolei w procesie spoinowania wykorzystywany jest klej standardowy, którego powierzchnię w łatwy sposób można wyrównać i wygładzić. Po zakończonym procesie wklejania i spoinowania szyby do autobusów, powinna ona zostać dokładnie umyta.