Jak pielęgnować powierzchnie marmurowe?
Naturalna kamienna powierzchnia wymaga specjalnej pielęgnacji. Jakiej? Wszystko zależy od struktury kamienia, z której została ona wykonana. Odpowiednia pielęgnacja lub specjalistyczne zabiegi wykonane w porę sprawią, że kamienna powierzchnia odwdzięczy się niesamowitym wyglądem.
Posadzki z marmuru – na co należy uważać?
Marmur przeżywa swój złoty czas i jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych, które uznawane są za ekskluzywne. Wbrew pozorom, przy odpowiedniej pielęgnacji, może okazać się także dobrą inwestycją na lata. Ważne jest regularne czyszczenie oraz impregnacja, która stwarzając ochronną warstwę, zapobiega wnikaniu substancji wewnątrz kamienia. Marmur nie lubi kontaktu z kwasami, także tymi naturalnie występującymi, o małym stężeniu jak np. kwas cytrynowy, a także z olejami czy tłuszczami. Te substancje powodują nieestetyczne plamy na jego powierzchni. Kolejnym zagrożeniem jest np. mydło potasowe, które powoduje utratę połysku. Jeżeli posiadamy marmurową posadzkę przy wejściu do domu należy uważać na wnoszoną do domu wodę oraz topniejący śnieg. Oczywiście zagrożeniem dla podłóg, nie tylko tych marmurowych są ciężkie przedmioty, które na nie spadają i opuszczone przypadkiem mogą powodować pęknięcia czy wgniecenia.
Jak uratować marmurową powierzchnię?
Nawet jeżeli przykładamy dużą wagę do codziennej pielęgnacji marmurowej podłogi, nie mamy wpływu na czas, który wpływa na stopniową utratę połysku. Skuteczną metodą jest wtedy skorzystanie z usług firmy, która wykona profesjonalne czyszczenie posadzki z naturalnego kamienia, takie jak polerowanie marmuru. W zależności od stopnia zniszczenia i zabrudzenia podłogi dobierany jest zabieg, dzięki któremu finalnie otrzymujemy powierzchnię w nienagannym stanie i blasku sprzed lat.
Posadzka marmurowa – dlaczego lepiej odnowić niż wymienić na nową?
Przede wszystkim w większości przypadków renowacja podłogi wykonana przez profesjonalną firmę to wciąż mniejszy koszt niż całkowite usunięcie i położenie podłogi od nowa. Podobnie z nakładem pracy i czasem. Wszystkie większe meble, które zamontowane są na stałe jak np. szafy do zabudowy czy meble kuchenne nie wymagają demontażu. Myśląc o szlifowaniu powierzchni pierwsze co przychodzi na myśl to brud i pył unoszący się w powietrzu? Po pierwsze, na pewno mniejszy niż w przypadku zrywania podłogi. Poza tym, obecna metoda szlifowania na mokro minimalizuje ilość pyłu i sprawia, że pomieszczenie zdecydowanie mniej się brudzi. Jeżeli posiadamy powierzchnie z naturalnego kamienia, warto je docenić i odpowiednio o nie zadbać, a po przeprowadzonych zabiegach z pewnością odwdzięczą się nam pięknym wyglądem na kolejne lata.