Iniekcja krystaliczna – zalety przy izolacji fundamentów
Właściciel budynku, który chce wykonać hydroizolację fundamentów musi rozważyć cenę materiałów i robocizny, czas trwania robót oraz nakład pracy, którego będzie wymagało całe przedsięwzięcie. Iniekcja krystaliczna wygrywa w każdej z tych kategorii.
Iniekcja krystaliczna to jedna z kilku metod zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią. Na czym polega i jakie są jej zalety?
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów z użyciem iniekcji krystalicznej
Właściciel budynku planujący hydroizolację fundamentów musi ocenić koszt materiałów i robocizny, czas trwania robót oraz nakład pracy, którego będzie wymagała realizacja projektu. Iniekcja krystaliczna wygrywa w każdej z tych kategorii.
Izolacja fundamentu i iniekcja krystaliczna
Spójrzmy na zalety iniekcji krystalicznej. Najpierw cena. W zgodnej opinii ekspertów osuszanie murów przy użyciu tej metody jest jednym z najtańszych rozwiązań. Jednocześnie to skuteczna technika gwarantująca trwały efekt.
Iniekcja krystaliczna polega nawierceniu otworów w murach (o średnicy 20 mm), a następnie wypełnienie ich masą składającą się z wody, cementu portlandzkiego oraz aktywatora krzemianowego. Masa wypełnia kapilary i pory materiału budowlanego, krystalizuje się i tworzy barierę przed wilgocią. Warto podkreślić, że masa iniekcyjna nie rozpuszcza się w wodzie.
Ile czasu potrzeba na powstanie szczelnej blokady przed wilgocią? To siedem dni – w tym czasie materiał iniekcyjny przenika przez obszar wokół otworu, a później twardnieje i tworzy zaporę dla wilgoci. Dzięki iniekcji krystalicznej powstaje izolacja pozioma fundamentów i izolacja pionowa fundamentów czyli kompleksowa ochrona przed wilgocią.
Iniekcja krystaliczna – kiedy warto jej użyć do osuszania murów i fundamentów
Metoda iniekcji krystalicznej sprawdza się w budynkach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych, których fundamenty narażone są na zawilgocenie spowodowane podciąganiem wilgoci z wód gruntowych.
Eksperci oceniają, że iniekcja krystaliczna jest najbardziej skuteczna przy izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, w budynkach z bardzo zawilgoconymi ścianami. Dodatkowa zaleta? Iniekcję można zastosować bez wcześniejszego osuszania murów. Dla wielu właścicieli nieruchomości ważny będzie ekologiczny wymiar tej metody – iniekcja krystaliczna jest w pełni neutralna dla środowiska (wykorzystuje preparaty mineralne przygotowane z naturalnych materiałów).