Kręgi betonowe 2000 – do czego służą?

Betonowe kręgi to integralna część wszystkich instalacji polegających na przepływie płynów. Używa się więc ich do takich konstrukcji jak szamba, ścieki, kanalizacja miejska, studnie, zbiorniki na deszczówkę i nie tylko. Tego typu prefabrykatu są wytwarzane oczywiście z betonu i są niezwykle popularne. Gdzie można znaleźć kręgi betonowe i do czego one służą?

Czym są betonowe kręgi 2000 i jak się je wykorzystuje?

Betonowe kręgi są prefabrykatem, który wykonano jak sama nazwa wskazuje z betonu. Odpowiednio stworzony krąg jest stworzony tak aby wytrzymywać spore obciążenia, a także zróżnicowane warunki atmosferyczne. Mają one całe mnóstwo zastosowań, lecz główny to oczywiście budowa instalacji kanalizacyjnych i innych polegających na przepływie substancji płynnych. Kręgi betonowe 2000 wykorzystuje się więc do tworzenia na przykład systemów kanalizacji miejskiej, ale i szamb, ścieków, studni, zbiorników na deszczówkę, bądź studzienek wodomierzowych.

Skąd tak właściwie wzięła się nazwa kręgi betonowe 2000? Chodzi tu oczywiście o średnicę takiego kręgu, lecz nie mowa o tej zewnętrznej, a tej wewnętrznej. Prefabrykaty tych rozmiarów charakteryzują się największą pojemnością, gdyż jeden taki krąg może pomieścić w sobie aż 5000 litrów, co jest naprawdę ogromną ilością, przez co tego typu prefabrykaty betonowe wykorzystuje się najczęściej do instalacji używanych przez sporą liczbę osób, takich jak na przykład kanalizacja miejska.

Jakie dostępne są kręgi betonowe?

Kręgi betonowe 2000 to nie jedyne dostępne w ofercie firm produkujących tego typu prefabrykaty. Rozmiarów jest całe mnóstwo, a zaczynają się one od kręgów o średnicy 400 milimetrów. Potem rośnie ona kolejno do 500, 600, 800, 1000, 1200, a także 1500 milimetrów. Ważne jest by decydując się na zakup kręgów betonowych wziąć pod uwagę jaka przepustowość takiej instalacji je wykorzystującej będzie potrzebna. W ten sposób można najefektywniej zagospodarować przestrzeń, a także najzwyczajniej w świecie oszczędzić pieniądze. Jak wiadomo im mniejszy krąg tym mniejsza jego pojemność, a ta zależy nie tylko od jego średnicy, ale i od jego długości. Dla przykładu krąg o wymiarach zewnętrznych wynoszących 800×270 milimetrów ma pojemność rzędu 140 litrów, podczas gdy krąg mierzący 800×500 milimetrów może pochwalić się tą wartością już na poziomie 300 litrów.

Decydując się na zakup kręgów betonowych warto posiadać również dokładne pomiary, które pozwolą na dobranie ich odpowiedniej ilości, tak by nie marnować niepotrzebnie funduszy na prefabrykaty, które i tak nie zostaną wykorzystane, a ich odsprzedanie nie pozwoli na zwrot inwestycji.